Tudnivalók a Fizikai kémia c. tantárgy I. félévével kapcsolatban

kémiatanári szak

2006/2007 tanév

 

A tantárgy felvételének feltételei:

ˇ        sikeresen lezárt matematika (I. és II. félév)

ˇ        sikeresen lezárt fizika (I. és II. félév)

ˇ        sikeresen letett általános kémia vizsga

 

            Az előadások részletes tematikáját a félév elején kiosztjuk. A kiadott tematika egyben a vizsgatematika is. Az előadáshoz az irodalomjegyzékben felsorolt anyagok használatát javasoljuk. Az előadásokon elhangzott anyag az interneten megtalálható (http://phys.chem.elte.hu/tanareloadas/Osz/idobeoszt-reszl.htm). Az előadás anyagához szorosan kapcsolódó jegyzet [1] lemásolható, vagy az önköltség megtérítésével másolatban megkapható. A szereplő mennyiségek és mértékegységek az [5] jegyzetben találhatók. Az előadások részben konzultáció jellegű foglalkozások a kiadott tematika alapján. Segédanyagnak ajánljuk a [2] és [3] tankönyveket.

 

Az előadás kollokviummal zárul. A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll (B típusú kombinált vizsga). Szóbeli vizsgát az tehet, aki a vizsga írásbeli részén legalább 4 pontot szerez a maximális 6 pontból. Ennél rosszabb írásbeli esetén a vizsga elégtelen. A szóbeli vizsgán 2 kérdés szerepel. A vizsga érdemjegyét a szóbeli vizsga érdemjegye adja kivéve a sikertelen írásbeli vizsgát. Ha az egyik szóbeli tétel részjegye elégtelen, a vizsga érdemjegye elégtelen, függetlenül a másik kérdés részjegyétől. Az utóvizsga is írásbeli és szóbeli részből áll. Az utóvizsgának nincs írásbeli része, ha az előző vizsga írásbeli része sikeres volt. Az utóvizsgán szintén két szóbeli tétel szerepel.

A vizsgára való felkészülés alapja a tematika, az [1] jegyzet és az előadásokon elhangzott anyag, melynek jegyzete az interneten megtalálható: http://phys.chem.elte.hu/tanareloadas/Osz/idobeoszt-reszl.htm.

Mentesül a vizsga írásbeli része alól az, aki a három félévközi zárthelyin összesen legalább 20,5 pontot szerez a maximálisa 30 pontból. A félév során házi feladatok kiosztására is sor kerül (3-6 alkalommal). A házi feladatok sikeres elvégzéséért összesen 6 plusz pont szerezhető, mely összevonható a zárthelyik során szerzett pontszámmal. A zárthelyi dolgozatok időpontjai:

 

1. zárthelyi:          október 12.      1215 - 1400

2. zárthelyi:          november 16.   1215 - 1400

3. zárthelyi:          december 14.   1215 - 1400

 

A zárthelyihez zsebszámológép szükséges, az iskolai négyjegyű függvénytábla használata felesleges, nem megengedett. A zárthelyik és a vizsga írásbeli része példamegoldásból áll. Ezeken a [4] példatár feladataihoz hasonló példák szerepelnek. A feladatmegoldáshoz segítségképpen számolási gyakorlatot tartunk. Ez a foglalkozás nem kötelező, de nagyon ajánlott. Ha a számolási gyakorlat létszáma 5-nél kisebb, a foglalkozást nem tartjuk meg. A számolási gyakorlatok időpontjait a félév során közöljük.

 

A fizikai kémia sikeres elsajátításához elengedhetetlen bizonyos alapvető (középiskolában tanult) fizikai fogalmak ismerete. Ezek jegyzékét külön lapon kiadjuk. Ezek a fogalmak a vizsgakérdések között külön nem szerepelnek, de nem tudásuk a vizsgán elégtelent jelent. Segítségképpen a félév során 2 alkalommal (szeptember 21. és november 30.) külön rövid zárthelyit tartunk ezekből a fogalmakból. A zárthelyi csak tájékoztató jellegű, az év végi vizsgajegyet nem befolyásolja.

 

Irodalom

 

[1] Riedel M.: Fizikai kémiai előadások I-IV. rész, ELTE Fizikai Kémiai Tanszék, 2002.

[2] P. W. Atkins: Fizikai kémia, Tankönyvkiadó, 2002

[3] Berecz E.: Fizikai kémia, Tankönyvkiadó, 1988

[4] Riedel M.: Fizikai kémiai példatár, Eötvös Kiadó, 1996

[5] Riedel M.: A fizikai-kémiai definíciók és jelölések, Tankönyvkiadó, 1990

 

elektronikus információk (folyamatos frissítés alatt):       http://phys.chem.elte.hu/tanareloadas/index.htm

 

Budapest, 2006. szeptember 6.

                                                                                              

 

                                                                                                        Dr. Túri László

                                                                                                            egy. docens