I.  KALORIMETRIA, ELMÉLETI BEVEZETÉS

 

A kalorimetriáról általában

 

   Kb. 200 év telt el azóta, hogy Laplace és Lavoisier a tengerimalac életműködése közben felolvadt jég mennyiségét mérte, és ezzel megszerkesztette az elsőjégkalorimétert”. Ma már néhány milligram mennyiségű anyagban lejátszódó fizikai-kémiai folyamatokat kísérő μJ hőmennyiséget határozunk meg. 

   A kalorimetria célja, hogy rendszerek hőkapacitását, anyagok fajlagos vagy moláris hőkapacitását, valamint fizikai kémiai változásokkal kapcsolatos hőeffektus értékét határozza meg. Kalorimetriás mérés során mindig végbemegy valamilyen hőeffektussal járó folyamat. A vizsgált folyamatnak mellékreakciók nélkül, lehetőleg teljes (esetleg nem teljes, de pontosan ismert) konverzióval végbe kell mennie, és annyi idő alatt kell lezajlania, hogy a környezet hatásából származó hiba az adott kaloriméter típus esetén legalább számítással figyelembe vehető legyen.

 

   A kalorimetriás módszerek alkalmazási területe rendkívül széles. Például klasszikus termodinamikai alkalmazások, fűtőérték meghatározás, a biokémiai reakciók vizsgálata stb.

 

   A mérés során követnünk kell valamely jellemző mennyiség értékét, amely a vizsgált folyamat hőeffektusával egyértelmű mennyiségi kapcsolatba hozható. A közvetlenül mért paraméter fajtája a kaloriméter típusától, felépítésétől függ. Ez lehet hőmérséklet, ellenállás vagy feszültségjel, esetleg tömeg- vagy térfogatváltozás mint pl. az izoterm kalométereknél, stb.

 

Néhány alapvető kalorimetriás eljárás és kaloriméter típus

 

   A kalorimetriának nincsenek univerzális, minden területen alkalmazható berendezései. Vannak azonban alapvető munkamódszerei, amelyek közül a célhoz, az alkalmazási területhez leginkább megfelelőt választhatjuk ki.

 

   A kalorimetriás eljárások és berendezések a legyegyszerűbben a kaloriméter-edény és a köpeny (környezet) közötti kölcsönhatás alapján csoportosíthatók.

 

Ezen az alapon beszélhetünk

    - izoterm

    - anizoterm

    - adiabatikus 

    - hővezetési vagy hőáramoltatási         

      kalorimetriáról ill. kaloriméterekről.

 

A kivitelezés szempontjából a kaloriméter lehet egyszerű és differenciális (vagy iker).

 

 

Izoterm kaloriméterek

 

   Az elnevezés abból a lényeges jellemzőből ered, hogy a mérés folyamán a hőmérséklet állandó marad. A hőmérséklet állandóságát egy, a reakcióteret körülvevő köpenyben kialakított fázisegyensúly biztosítja. Mivel a tiszta anyagok fázisátalakulásai adott nyomás mellett jól meghatározott hőmérsékleten mennek végbe (lásd a Gibbs-féle fázisszabályt), a hőmérséklet állandóságáról maga a fázisegyensúly léte gondoskodik. A vizsgált folyamattal járó energiaátadás a reakcióteret körülvevő egyensúlyi rendszerben fázisátalakuláshoz vezet, és az ezzel járó térfogatváltozás lesz a közvetlenül mért paraméter. Mivel a térfogatváltozás követésére legtöbbször higanyt alkalmaznak, a térfogatváltozás leolvasása helyett a ki- vagy beáramló higany tömegének mérése is elterjedt, ugyanis ez pontosabban mérhető a térfogatváltozásnál. Az izoterm kaloriméterek tipikus képviselője a jégkaloriméter, amelynek működése a víz-jég egyensúlyi rendszer térfogatváltozásán alapul. Létezik párolgási és kondenzációs izoterm kaloriméter is. Az izoterm kaloriméterek csoportjába tartozik a folyékony és gázhalmazállapotú tüzelőanyagok fűtőértékének (égéshő) meghatározására szolgáló Junkers-féle kaloriméter.

 

Anizoterm kaloriméterek

 

   Ellentétben az izoterm kaloriméterekkel, az anizoterm kaloriméterekben a vizsgált folyamat hője által okozott hőmérséklet-változást mérjük, éppen ezért szükségtelen a rendszerttermosztálóegyensúlyt létrehoznunk. Az anizoterm kaloriméterek alkotják a kaloriméterek egyik legnépesebb családját, és erre példa a gyakorlat során alkalmazott és alább részletesen ismertetett eszköz is.

 

   Anizoterm kaloriméterek használatakor a vizsgált folyamat hője megváltoztatja a kaloriméter hőmérsékletét. Használatuk során ezért az első lépés mindig a kaloriméter hőkapacitásának meghatározása. Ennek érdekében ismert mennyiségű hőt termelő folyamatot idézünk elő a kaloriméterben, mely történhet elektromos fűtés útján vagy ismert nagyságú hőt termelő reakció lejátszatásával. Ezután a vizsgált reakció lezajlása során a mért hőmérsékletváltozásból a hőkapacitás ismeretében tudjuk az energiaváltozást számítani.

 

   Anizoterm kaloriméterek használatakor a hőmérséklet pontos ismeretének többnyire nincs jelentősége, ellenben nagyon pontosan kell tudni mérni a hőmérsékletváltozást a vizsgálandó tartományban. A jég olvadáshőjének mérésénél azonban szükségünk van a pontos hőmérsékletre, hiszen csak így tudjuk számítani a megolvadt jégből keletkezett 0 oC-os víz felmelegítéséhez szükséges hőt.

Az anizoterm kaloriméterek működéséhez elengedhetetlenül szükséges, hogy a mérés ideje alatt a környezettel a lehető legkisebb energiacsere menjen csak végbe. Az ideális az lenne, ha a kaloriméter a környezetétől adiabatikusan elszigetelve működhetne, de ezt technikailag nehéz megvalósítani. Ezért a kalorimétereket valamilyen jó hőszigetelő köpennyel látják el. A környezettel a mérés során folytatott kis energiaforgalmat pedig az elő- és utószakaszok során észlelt adatok extrapolációjával korrigálják (lásd értékelés).

 

Adiabatikus kaloriméterek

 

Az előzőek alapján nyilvánvaló, hogy az adiabatikus kaloriméter az anizoterm határesetének tekinthető. A gyakorlatban a kaloriméter és a környezete közötti energiacserét úgy küszöbölik ki, hogy a környezet hőmérsékletét a kaloriméter hőmérsékletével azonos értéken tartják. Amennyiben a kaloriméterben emelkedik a hőmérséklet a köpeny hőmérsékletét is emelik, amennyiben csökken, a köpenyt hűteni kell. Ez a feladat elektronikusan peltier elemek alkalmazásával megoldható. 

 

 

Hővezetési (hőáramoltatási) kalorimérek

 

   Míg az adiabatikus kalorimetriánál azt tűztük ki célként, hogy a kaloriméter és környezete közötti energiacserét a lehető legkisebbre, gyakorlatilag nullára csökkentsük, addig a vezetési kalorimetriában éppen a köpeny és a kaloriméter közti hőcsere fenntartása a célunk. Ezt a hőcserét követjük az idő függvényében. A hőáramlás a kaloriméter és a köpeny között fennálló aktuális hőmérsékletkülönbséggel arányos. A hőtermelő vagy elnyelő folyamat egészére az összes kicserélt hőmennyiség integrálással megkapható.

 

   Ezt a módszert széles körben használják a kutatásokban, minthogy egy igen sokoldalú, fizikai, kémiai és biológiai folyamatok (pl. enzim reakciók) tanulmányozására egyaránt alkalmas technikáról van szó. Az iparban a hőáramlási kalorimetria alapjait felhasználó reakciókalorimetria, az ún. monitoring kalorimetria gyors ütemű fejlődését tapasztalhatjuk. Éppen ezért talán kissé meglepő, hogy az eljárás alig ismert a kémiaoktatásban. A módszert eredetileg igen hosszú folyamatok hőeffektusának mérésére használták (pl. cement kötésének hője, ez a folyamat 2-3 hónapig is eltart). A hővezetési kaloriméterek szinte mindig iker-rendszerek, mivel csak ez teszi lehetővé a folyamatok hosszú idejű követését.

 

A köpeny és a kaloriméter-edény közti kölcsönhatás szerinti felosztás valamelyik csoportjába a következő kalorimétereket is beilleszthetnénk, de kiemelt jelentőségük indokolja a külön tárgyalást.

 

Differenciális kaloriméterek

 

   A differenciális kaloriméterek egytől egyig iker-rendszerek: két, elvben teljesen egyenértékű kaloriméterből állnak, melyek közül az egyikbe megfelelően választott referencia anyag, a másikba a vizsgálandó anyag kerül. A közvetlenül mért paraméter a hőmérséklet különbség a két azonos felépítésű egység között.

   A differenciális módszer jól használható akkor, ha a vizsgált rendszerben mellékreakció is lezajlik. Ilyenkor a referenciatérben olyan rendszert kell létrehozni, amelyben csak a mellékreakció megy végbe, így a mért hőmérsékletkülönbség már csak a főreakcióra lesz jellemző.

   A differenciális kalorimétereknél a hőmérsékletkülönbséget elektromos úton detektálják. Sok differenciális kaloriméternél a hőmérsékletkülönbség nulla értéken tartására törekednek, ezért a vizsgált rendszerben zajló folyamat hőjét elektromos úton kompenzálják, azaz a vizsgált rendszert vagy a referencia rendszert addig fűtik, míg a hőmérsékletkülönbség újra zérus nem lesz. Ilyenkor a hőmérséklet mérése indikációs céllal történik, a közvetlenül mért paraméter pedig a hőmérséklet kiegyenlítés érdekében befektetett elektromos munka.

 

Pásztázó kalorimetria

 

A fent ismertetett kaloriméter típusoknál a hőmérséklet vagy állandó volt (izoterm kaloriméterek), vagy a kaloriméter hőmérséklete passzívan követte a vizsgált rendszer hőmérsékletét (anizoterm kaloriméterek). Pásztázó kalorimetriáról akkor beszélünk, ha a kaloriméter hőmérsékletét előre megadott program szerint vezéreljük, és ezzel párhuzamosan mérjük a mintában zajló folyamatok hőjét. A pásztázó kaloriméterek differenciális elven és hőmérséklet kompenzációval működnek, és igen széles hőmérséklet tartományban használatosak. A differenciális pásztázó kalorimetria (Differential Scanning Calorimetry, DSC) a legmegfelelőbb módszer szilárd anyagok átalakulási hőjének mérésére (például allotróp módosulatok közötti fázis átalakulás, szilárd anyagok bomlása, stb.). A DSC a cseppfolyós nitrogén hőmérsékletétől 1000-1200 oC-ig alkalmazható a legkülönbözőbb folyamatokat kísérő energiaváltozások követésére.