VÁLASZOK

A metil-acetát elszappanosítási reakciójának követése elektromos vezetés mérésével több hőmérsékleten, a sebességi állandók és az aktiválási energia meghatározása

  1. "A metil-acetát elszappanosítási reakciójának követése elektromos vezetés mérésével több hőmérsékleten, a sebességi állandók és az aktiválási energia meghatározása"
  2. Két válasz is elfogadható. 1. Elektromos vezetés, G, S egységekben. 2. Mivel a konduktométer működése feszültségmérésre vezethető vissza, a feszültséget mérjük közvetlenül V vagy mV egységekben.
  3. A reakció molekularitása a reakció mechanizmusával összefüggő fogalom, és azt mutatja meg, hogy az adott reakciólépés hány molekula kémiai kölcsönhatása során jön létre. Ebből nyilvánvaló, hogy molekularitásról valójában csakis elemi reakciók esetében beszélhetünk.
  4. A sebességi egyenlet olyan kísérletileg meghatározott egyenlet, amely a reakciósebesség és az összes reakcióban résztvevő molekula (részecske) pillanatnyi koncentrációja közötti összefüggést írja le.
  5. A sebességi egyenletben szereplő sebességi együtthatót és a részrendeket kísérletileg kell meghatározni!
  6. A reakciók követésére minden olyan fizikai tulajdonság alkalmas, amely a reakció lezajlása során jól mérhetően megváltozik, és valamilyen módon egyértelmű kapcsolatba hozható a reakció partnerek vagy termékek koncentrációjával.
  7. A mintavételezés, majd az azt követő analízis időigényes lehet a reakció időskálájához viszonyítva. Emellett természetesen a mintavételezés megzavarhatja a vizsgált rendszert is.
  8. Az alábbiaknak kell szerepelnie a rajzon: reakcióedény, keverő, hőmérő, termosztát, vezetési cella, konduktométer, AD–konverter, interface, számítógép.
  9. Igen, mert a reakciósebességi állandó függ a hőmérséklettől.
  10. A termosztáló közeget tartalmazó edény, termosztáló közeg, keverőberendezés, fűtőberendezés, szobahőmérséklet alatti méréshez hűtőberendezés, hőmérő és hőmérséklet-szabályozó berendezés.
  11. Egyenáram esetén az elektródok polarizálódnának. Váltakozó áram esetén ugyanaz az elektród az egyik félperiódusban anód, a másikban katód, így nem játszódnak le polarizációs folyamatok.
  12. Ilyen kis áramok esetében az áram hőhatása elhanyagolható, így nem melegszik az elektrolit (az elektrolitok vezetése ugyanis függ a hőmérséklettől).
  13. Amint az a reakcióegyenletből látható, a reakcióelegy elektromos vezetése jelentősen csökken a reakció előrehaladásával, ugyanis a nagy mozgékonyságú OH- ionok helyébe a lényegesen kisebb mozgékonyságú acetát ionok lépnek. A reakció előrehaladását ennek alapján konduktometriásan követhetjük.
  14. A mai mérésben alkalmazott hőmérő működési elve a mechanikai tulajdonságok hőmérséklet hatására történő megváltozásán alapszik. A mai mérésben higanyos hőmérőt használunk.
  15. b, c, e, f
  16. ln k= -Ea/R *1/T + C (integrációs állandó)
  17. Legalább négy k érték (dm3/mol/s) különböző hőmérsékleteken és Ea (kJ/mol) .