VÁLASZOK

Hidrogénion közepes aktivitási tényezőjének meghatározása HCl-oldatban

  1. Mert az oldott oxigén okozta kismértékű korrózió hatására az elektród felületén AgCl keletkezik.
  2. Nem, mert ez az eszköz nem elektromotoros erőt, hanem kapocsfeszültséget mér. A laboron használt üvegcsapos cella esetében ugyanis nem teljesül, hogy Rcella < < Rvoltmérő .
  3. A cella polaritása alapján. A pozitív elektródon redukció történik. A csővoltmérő G pontjának (melegpont) polaritását mutatja az R ponthoz (hidegpont, árnyékolás) képest.
  4. Mivel a cellában nem lép fel diffúziós potenciál, az elektromotoros erő megegyezik a cellareakció potenciállal.
  5. Minden olyan elektródot, amelynek potenciál-meghatározó ionja sósavoldatban a hidrogénion. Pl. Pt/ H2, H+, vagy üvegelektród.
  6.  

    és

  7. Ag/AgCl, HCl oldat – az ezüstklorid elektród potenciálját a sósavoldat kloridion aktivitása határozza meg.Pt/ szilárd kinhidron, HCl oldat – a kinhidronelektród elektródpotenciálját a sósavoldat hidrogénion aktivitása határozza meg.
  8. Nem, mert a két elektród elektrolitja azonos.
  9. Ag ¦ AgCl ¦ HCl-oldat ¦ kinhidronelektród

    Q + 2Ag + 2H3O+ + 2Cl- ® QH2 + 2AgCl + 2 H2

  10. vagy részletesebben

    .

    Igen, mert a cellában nem lép fel diffúziós potenciál, mert a két elektród elektrolitja azonos.

  11. Híg sósavoldat-sorozattal is meghatározzuk a cella elektromotoros erejét (0.1 és 0.005 mol/dm3 koncentráció- tartományban 4 hígítást végzünk), mert híg oldatban, 0.01 mol/dm3 koncentráció alatt a közepes aktivitási tényező az oldat ionerősségétől függ a Debye – Hückel-határtörvény értelmében
  12. lng± = -1,172×c1/2 vagy lgg± = -0,509×c1/2

    Ezt behelyettesítve a cellareakció potenciál egyenletébe, alkalmas átrendezés után kapott egyenes tengelymetszete adja Eo értékét.

  13. Olyan nagy belső ellenállásút ( itt: Rb = 1011 Ohm), hogy a cellán átfolyó csekély áram gyakorlatilag ne polarizálja az elektródokat (Icell<0.01 m A) .
  14. 0.1 mol/dm3 HCl-oldatban tartjuk 5-10 percig. A kinhidron elektród elektród edényébe tett vizsgálandó HCl-oldatba kevés szilárd kinhidront teszünk és az oldódás, telítődés elősegítésére üvegkanállal keverjük, majd Pt-tűelektródot merítünk az oldatba.
  15. A cellarajz a leírásban megtalálható. Figyelem: a vizsgálandó HCl-oldattal megnedvesített csiszolatos üvegcsappal választjuk el a két elektródot egymástól.
  1. Híg oldatokat (0,005-0,1 mol/dm3 ) a cellareakció standardpotenciáljának meghatározásához a Debye-Hückel határtörvény felhasználásával.
  2.