VÁLASZOK

Kétkomponensű folyadékelegy forráspont- és egyensúlyi görbéjének meghatározása

  1. "Kétkomponensű folyadékelegy forráspont- és egyensúlyi görbéjének meghatározása"
  2. Térfogatot cm3-ben, törésmutatót (nincs mértékegysége), hőmérsékletet (forráspontot) °C-ban.
  3. A törésmutató a Snellius-Descartes definíció szerint két anyagi közeg határán átlépő fénysugárra a beesési merőlegeshez viszonyított beesési szög szinuszának és a kilépési szög szinuszának hányadosa.
  4. kloroform, CHCl3 és toluol, C6H5CH3
  5. Hármat. Egyszer megmérjük az elegy törésmutatóját közvetlenül készítés után, majd az elegy forralása után, a mind gőztérből vett kondenzátum, mind a folyadékfázis törésmutatóját meghatározzuk.
  6. A törésmutatót Abbe-refraktométerrel mérjük, melynek működési elve a teljes visszaverődés határszögének mérésén alapul.
  7. Az alábbiaknak kell szerepelnie a rajzon: forralóedény, hűtőoszlop, hőmérő, mintavevő pipetta, Cotrell-lift, külső fűtőköpeny.
  8. Igen. A törésmutató hőmérsékletfüggő mennyiség, ezért a refraktométert termosztáljuk.
  9. A termosztáló közeget tartalmazó edény, termosztáló közeg, keverőberendezés, fűtőberendezés, szobahőmérséklet alatti méréshez hűtőberendezés, hőmérő és hőmérséklet-szabályozó berendezés.
  10. e, a, f, g, d, c, b
  11. b, d
  12. a, b, e. Vigyázat! A c) kérdés trükkös. Hangsúlyozni kell, hogy az egész mérés során, vagy a mérés után NEM SZABAD vizet használni, vízzel mosogatni!
  13. A forráspont- és harmatpont-görbét, valamint a folyadék-gőz egyensúlyi diagramot.
  14. A vegyszereket a használt vegyszer-gyűjtőben gyűjtjük. Csapba önteni TILOS a gyakorlaton használt vegyszereket.
  15. SEMMIT! Az edényeket TILOS vízzel elmosni! Az alkalmazott szerves oldószerek rendkívül illékonyak, így az edények pillanatok alatt kiszáradnak kiürítés után.