VÁLASZOK

Szilárd anyag (esetleg só) oldhatóságának meghatározása; oldáshõ kiszámítása

  1. Közvetlenül hőmérséklet-, tömeg- és térfogatmérést hajtunk végre. A hőmérséklet függvényében mérjük a telített oldat oldhatóságát (koncentrációját) sav-bázis titrálással és a differenciális moláris oldódási entalpiát számoljuk.
  2. A szilárd anyag elporításával (porcelánmozsár) és az oldat keverésével (mágneses keverő).
  3. Bár a szilárd anyag kémiai potenciálja nem függ az oldószertől, az oldott anyag aktivitási tényezőjének változása miatt a szilárd anyag oldhatósága változhat.
  4. Oxálsavra és borostyánkősavra csav = (Vfogyás*c*f)/(2*Vold); KH2PO4-re csav = (Vfogyás*c*f)/Vold.
  5. Az oldott CO2 zavarja a titrálást, ezért a végpont észlelését ne húzzuk el.
  6. Nem, mert az egyensúlyi összetétel (aktivitás) nem függ az egyensúlyban levő fázisok mennyiségétől.
  7. Differenciális oldáshőt. Ideális oldatok képződésénél a differenciális oldáshő megegyezik az olvadáshővel, mivel semmilyen szolvatációs vagy egyéb kölcsönhatás nem lép fel. Itt természetesen reális elegy képződik.
  8. A hőmérséklet-szabályzó beállítása a kívánt hőmérsékletre, a hűtővíz megnyitása, a keringető és keverő szivattyú bekapcsolása, a fűtés elindítása és fűtőteljesítmény beállítása. Külső körös termosztálásnál a termosztált edénybe helyezett hőmérőn olvassuk le a szabályzott hőmérsékletet.
  9. A telített oldatba elzárt csappal helyezett száraz pipettába termosztálás és az oldat leülepedése után annyi mintát szívunk a csap feletti részbe, hogy az oldatba merült részének óvatos letörlése után 2-3 ml-t tudjunk kiengedni a digitális táramérlegen előzetesen lemért mérőlombikba. A mérőlombik tömegét lemérjük folyadékkal együtt is. Az oldat tömege a két tömegmérés eredményének különbsége.
  10. A nyomás, a hőmérséklet, az oldószer minősége, a szilárd fázis kristálymódosulata (pl. rombos, monoklin kén).
  11. Külső körös termosztátot használunk. Részei: termosztáló edény, termosztáló közeg, fűtőtest, hűtőkör keringtető és keverő szivattyúval, hőmérséklet-szabályzó. A hőmérséklet beállítása a hőmérséklet-szabályzó kívánt értékre történő állításával történik.
  12. csav= c*V*Msav*100/1000*x g/100 ml oldat.
  13. Nem. Egyébként lnc – 1/T függvény meredeksége egyenlő a -D oldH/R kifejezéssel, ahol a moláris oldódási entalpia szerepel. Az oldhatóság (c) mértékegységének megváltoztatása, ugyanazt a görbét csak feljebb vagy lejjebb tolja el az y irány mentén, így a meredekség nem változik.
  14. Kétszer, 0,001 g pontossággal. Először üresen, másodszor pedig a beleengedett mintával együtt.
  15. Igen, mert a kémiai potenciál értéke függ az anyag szerkezetétől.