Tanulmányi és gyakorlati követelmények a nappali tagozatos, kémia tanárszakos, fizikai-kémiai laborgyakorlaton résztvevő hallgatók számára

Tanulmányi követelmények

1. Gyakorlati jegy szerzésének feltétele az összes mérési gyakorlat elvégzése, továbbá a mérések legalább 80 %-ának sikeres (minimum elégséges) végrehajtása.

2. A laboratóriumi gyakorlaton elvégzendő mérések leírása megtalálható a számítógépes hálózaton, a tanárszakos fizikai kémia labor honlapján. Az oldal címe: http://phys.chem.elte.hu/tanarlab/index.htm. Ugyanezen az oldalon összegyűjtöttük a laboratóriumi követelményeket, a laborbeosztást, korábbi évek zárthelyi dolgozatainak feladatait és a laboratóriumi gyakorlat oktatóinak névsorát. A legfontosabb, alapvető mérési technikák és műszerleírások Balthazárné Vass Katalin: Fizikai-kémiai gyakorlatok kémia tanárszakos hallgatók számára; (ELTE, TTK, Egyetemi jegyzet, 1993) c. jegyzetében találhatók meg. A mérések sikeres elvégzéséhez feltétlenül szükséges a labor előkészítőn elhangzott tananyag is. Néhány gyakorlat esetén szükség lehet a vegyészek számára íródott praktikum használatára is (Bevezetés a fizikai-kémiai mérésekbe, szerk. Kaposi Olivér; Tankönyvkiadó, Budapest, 1988). A laboratóriumi leírásokat minden hallgatónak saját magának kell beszerezni. Ez természetesen megtehető a tanszék laboratóriumi gyakorlatokhoz rendszeresített számítógépeiről is (de csak felügyelet mellett).

3. A laboratóriumi gyakorlatok során elvégzendő mérések jegyzéke az őszi félév kezdetekor megtalálható a Fizikai-Kémiai Tanszéken, a tanárszakos hirdetőtáblán illetve a fenti számítógépes címen. A gyakorlatok beosztása az egyes hallgatók által a megfelelő napon elvégzendő méréseket tartalmazza. A csoportbeosztáson szereplő sorszám meghatározza az illető hallgató pontos programját a félév során.

4. A gyakorlati jegyet a laborjegyzőkönyvek, a felelések eredményei és a félév során írt két labor zh. osztályzata határozza meg.

Laborjegyzőkönyv: értékelése a mérési eredmények, a mérési eredmények kiértékelése (pl. mértékegységek!!!), értelmezése, a jegyzőkönyv “külleme” valamint a mérést végző hallgató mérés alatti teljesítménye alapján történik. Durva mérési vagy elvi hiba esetén a jegyzőkönyv osztályzata elégtelen is lehet. A sikertelen mérések megismétlésére (pótmérések) már a félév során lehetőséget biztosítunk, de természetesen csak a laboratóriumi férőhelyek függvényében. A pótmérések félév közben történő elvégzéséhez, éppen ezért, szükséges az érintett laborvezetők engedélye. A sikertelen mérések bepótlására a félév közepén és a félév végén is tartunk egy-egy pótgyakorlatot. Ezekre a pótgyakorlatokra a laboránsoknál kell feliratkozni. Kisebb elvi hiba, hibás számítás vagy az eredmények rossz értelmezése esetén a jegyzőkönyvet a laborvezetők egy esetben visszaadják javításra. A jegyzőkönyv esetleges további javítására nincs lehetőség, hibás javítás után a mérés osztályzata elégtelen. Sikeres javítás esetén a jegyzőkönyv, a hiba súlyától függően, egy osztályzattal gyengébb osztályzatot kaphat, mint amilyent hiba nélkül kapott volna. A jegyzőkönyvek beadási határideje a következő laborgyakorlat kezdete. Késett jegyzőkönyvek érdemjegyéből minden héten egy jegyet levonunk. A jegyzőkönyveket kettéhajtott, a laboratóriumi gyakorlat fejlécével ellátott A3-as lapokra kell vezetni. A jegyzőkönyvhöz tartozó ábrákat, grafikonokat számítógépes kiértékeléssel a jegyzőkönyvbe ragasztva kell benyújtani. A gyakorlati jegybe a jegyzőkönyvek 60 %-kal számítanak be.

Felelés: A jegyzőkönyvek készítése mellett minden hallgató legalább kétszer szóban is felelni fog. A felelés anyaga az éppen aktuális mérés anyagán kívül magába foglalja az összes kapcsolódó elméletet is. A szóban felelő hallgatókat a gyakorlat elején tájékoztatjuk a felelésről. A felelések összsúlya 20 % lesz a végső jegyben.

Labor zh.: Két laboratóriumi zh. írására kerül sor a félév során, egy a szemeszter félidejében, egy pedig a végén. Ezek összsúlya 20 % lesz.

Fontos!

i.) A félév végi osztályzat megszerzéséhez mind a jegyzőkönyvek, mind a zárthelyik és a felelések érdemjegyei átlagának külön-külön el kell érnie az elégséges átlagot. Ennek hiányában az illető hallgatónak a félév végén beszámolón kell számot adnia tudásáról.

ii.) A végső laborjegy megállapításánál a gyakorlatvezető a fenti módon kiszámított átlagtól az oktatók javaslata alapján egy jeggyel bármilyen irányban eltérhet.

5. A végső gyakorlati jegy kihirdetésének ideje (a hirdetőtáblán) várhatóan december vége.

6. A gyakorlatokon csak felkészült hallgatók vehetnek részt. Ezt a laborvezetők a labor elején rövid zárthelyi íratásával minden gyakorlat előtt ellenőrizni fogják. Felkészületlen hallgatót a mérésből ki kell zárnunk! Az ilyen szereplés feleletnek számít, érdemjegye elégtelen.

További szabályok

7. A gyakorlatok a tanrend által meghirdetett időpontban kezdődnek és 5 óra hosszúak. Késést csak indokolt, 20 percet nem meghaladó esetben tudunk elfogadni. A késésről és annak okairól a laborvezetőt értesíteni kell. A laborvezető ezután dönt arról, hogy engedi-e a hallgatót az aznapi gyakorlaton részt venni. A laboratóriumi gyakorlat végét is szigorúan be fogjuk tartatni.

8. A laborgyakorlat végén a mérőhelyet át kell adni (tisztán!) a laboratóriumi technikusnak, aki ezt aláírásával igazolja a jegyzőkönyvre. A laborvezető a mérés végén ellenőrzi a mérési eredményeket és aláírásával szintén igazolja a gyakorlat elvégzését. A technikus és a laborvezető aláírása nélkül a mérés érvénytelen.

9. Laboratóriumi eszköz eltörése vagy bármilyen nemű megrongálódása esetén értesíteni kell a laboratóriumi technikust, aki feljegyzi a kárt. A kárt a csoportnak a félév végéig ki kell fizetnie. Gyakorlati jegyet csak a laborkár teljes befizetése után írunk be!

10. A laboratóriumi gyakorlatok során védőköpeny viselete kötelező.

11. Minden hallgatónak kötelessége, mind saját, mind pedig társai érdekében a laboratóriumi biztonsági rendszabályok maximális betartása. A biztonsági rendszabályok ismertetése az első labor kezdetén történik. A rendszabályok tudomásul vételét és betartását minden hallgató aláírásával igazolja.

Budapest, 2008. szeptember 4.                                                                                      Túri László

Egyetemi docens