A metil-acetát elszappanosítási sebességénekmeghatározása az elektromos vezetés mérésével

A szükséges elméleti háttér (néhány kinetikai alapfogalom tömör összefoglalása itt található):

Eszköz- és méréstechnikai ismeretek:

Bevezetés

Amint a

     (1)

reakcióegyenletből látható, a reakcióelegy elektromos vezetése jelentősen csökken a reakció előrehaladásával, ugyanis a nagy mozgékonyságú OH--ionok helyébe a lényegesen kisebb mozgékonyságú acetátionok lépnek. A reakció előrehaladását ennek alapján konduktometriásan követhetjük. Ha a két reagens kezdeti koncentrációja azonos ([A]0), akkor a folyamatot leíró integrált sebességi egyenlet

     (2)

A kinetikai egyenlet levezetése, ha közvetlenül a koncentrációval arányos fizikai paramétert mérünk

A reakcióelegy elektromos vezetése (amit jelen leírásban Y-nal jelölünk) a rendszer valamennyi komponensének vezetéséből adódik össze. A reakcióelegy teljes (mérhető) vezetése így:

     (3)

Bármely fizikai mennyiségre melynek nagysága arányos a komponensek [M] koncentrációjával tömör jelöléssel írhatjuk:

     (4)

Az elektromos vezetésre vonatkozóan híg oldatokban ez az ionok független vándorlásának törvénye. Az oldószer és a Na+ vezetése nem változik a reakció során, ezért azt nem kell figyelembe vennünk. A többi kis értékénél fogva elhanyagolható az OH- és Ac- ionok vezetése mellett, így

     (5)

ahol [Ac-]=[A]0-[A], zOH- és zAc- arányossági tényező.

A reakció kezdetén, azaz ha t=0 és [A]=[A]0, még nincs termék (YAc- = 0). Következésképp

     (6)

A reakció teljes lezajlása után mért vezetés (már nincs kiindulási anyag, [A]=0)

     (7)

(mivel ugyanannyi acetátion képződött, mint amennyi hidroxidion reakcóba lépett).

A reakció közben az oldat vezetése:

     (8)

A fenti három egyenletből adódó kifejezések:

     (9)

     (10)

     (11)

Az integrált sebességi egyenlet a következő alakban írható:

     (12)

Ha az Y mennyiségekből készített, az egyenlet jobb oldalán álló

hányadost ábrázoljuk az idő (t) függvényében (ezt a mennyiséget jelöljük Z-vel) a kapott egyenes iránytangenséből k kiszámítható az [A]0 ismeretében:

     (13)

Az egyenes meredeksége:

,

s ebből a sebességi állandó:

     (14)

A (12) kinetikai egyenletből az is látható, hogy Y bármilyen, a koncentrációval arányos mennyiséget jelölhet, k kiszámításánál Y mértékegysége kiesik. Így, ha adott esetben a reakcióelegy vezetésének változását regisztráljuk az idő függvényében, Y a regisztrátumon mért hosszúságegységeket is jelölheti.

Feladat:

Az elszappanosítási reakció sebességi együtthatójának meghatározása legalább négy hőmérsékleten, a kapott sebességi együttható - hőmérséklet adatpárokból aktiválási energia számítása az Arrhenius-egyenlet alapján.

Mérőberendezés

A mérés kivitelezése on-line számítógépes mérésadatgyűjtő rendszerrel történik amelynek a blokkvázlata a 1. ábrán látható.

Az egyes részek feladata:

  • a termosztát a reakcióelegy hőmérsékletét tartja állandó értéken;
  • konduktométer a vezetési cellával a reakcióelegy vezetésének mérésére szolgál;
  • analóg-digitális-konverter (A/D-konverter) a konduktométerből jővő egyenfeszültség jelet, (amely a vezetéssel arányos), megfelelteti egy bináris kódolású számértéknek;
  • interface a számítógép és a külvilág kapcsolatát biztosító áramkör, amelyen keresztül az A/D konverter digitális jeleit a számítógép beolvashatja.

Eszközök, vegyszerek

Az 1. ábrán feltüntetett berendezéseken kívül a következő eszközök és vegyszerek szükségesek még:

1. ábra

Az acetátok elszappanosítási reakciójának kinetikai vizsgálatához

használt berendezés blokkvázlata

A mérés kivitelezése

1. A mérőberendezés bekapcsolása a hálózati elosztóval. A termosztát, konduktométer, számítógép stb. hálózati kapcsolóit nem kell külön állítani, ezek mindig bekapcsolt állapotban vannak.

2. A dátum és az idő ellenőrzése, szükség esetén a helyes érték beállítása.

3. Indítsuk el a mérést vezérlő programot a METAC paranccsal! A program a mérés sorszámát 11-el, 21-el, 31-el és 41-el kezdi a mérőhelytől függően, hogy ne legyenek azonos fájlnevek a mérőhelyeken. A sorszámot a program az adatgyűjtésből visszatérve mindig emeli eggyel. Külön állítani csak valamilyen hiba esetén szükséges, pl. ha újra kell indítani a számítógépet. Amennyiben az adatfájl nem lesz értékelhető a sorszámot visszaállíthatjuk az előző értékre.

4. Állítsuk be a kívánt hőmérsékletet 20 ° C és 40 ° C között a termosztáton lévő skálázott potenciométerrel, vagy a kontakthőmérővel! Célszerű a 40 ° C felől indulni. A mérési hőmérsékletek lehetőleg egyenletesen fedjék le a 20 - 40 ° C intervallumot! A hűtés intenzitását úgy kell beállítani, hogy a fűtés ki-be kapcsolási időaránya kb. 50% legyen. Kontakthőmérővel vezérelt termosztát esetében ezt az időarányt 2-3 perc időtartamra kell vonatkoztatni. Az alacsonyabb hőmérsékletre való áttérésnél átmenetileg intenzívebb hűtést is alkalmazhatunk.

5. A konduktométer méréshatárának beállítása 500 mS -re OK 102, illetve 1000 mS -re az OK 112 típusú konduktométer esetén. (Erre azért van szükség, hogy a reagensek betöltése során a konduktométer ne vezérlődjön túl.)

6. A reakcióedénybe mérjünk be 157 cm3 desztillált vizet és 43 cm3 0,3 mol/dm3 koncentrációjú NaOH-oldatot (a sorrend fontos)!

7. Indítsuk el a keverőt! Ez nagyon fontos a hőegyensúly beállásához.

8. Az OK 102 típusú konduktométer RANGE és CALIBRATION gombjaival. állítsunk be az A/D konverter kijelzőjén 900-950 mV vezetéssel arányos jelnagyságot. Az OK 112 típusú konduktométeren a RANGE és CALIBRATION gombokkal 0,80-0,85 mutatókitérést állitsunk be, majd a konduktométer feszültség kimenetére csatlakoztatott potenciométerrel (a készülék hátlapján található piros csavar) beállítunk az A/D konverter kijelzőjén 900-950 mV jelnagyságot.

A reakcióelegy hőmérsékletének változásával változik a vezetés, és így a vezetéssel arányos feszültség jel is. Ilyenkor állítsuk be újra a 900-950 mV jelnagyságot.

Amikor a termosztát már a kívánt hőmérsékletre szabályoz, még 10 - 12 percet várunk, ez alatt beáll a reakcióelegy hőegyensúlya.

9. A fecskendőbe szívjuk fel a metil-acetátot, és állítsuk be az 1 cm3 térfogatot (buborékmentesen!). Ezt megtehetjük a hőmérsékleti egyensúly beállása közben is!

10. A hőegyensúly beállása után olvassuk le a reakcióedényben lévő hőmérőt 0,1 oC-ra kerekítve.

11. Válasszuk a MÉRÉS menűpontot, és adjuk meg a reakcióelegy homérsékletét! Fontos, hogy a mérés valódi hőmérsékletét írjuk be, mert a program ez alapján számítja ki az adatgyűjtés időtartamát.

12. Amikor az adatgyűjtési idő meghaladta a 12 másodpercet, határozott mozdulattal fecskendezzük be a metil-acetátot a reakcióelegybe, közvetlenül a keverőlapátra, a folyadék felszine alá (semmi esetre sem a vezetési cellára, vagy távolról a folyadék felszínére).

13. Az adatgyűjtés időtartamát a program állapítja meg, csak szükség esetén állítsuk le a gyűjtést korábban (az "ESC" billentyű leütésével).

14. Az adatgyűjtés leállítása után kapcsoljuk ki a keverőt, majd vízlégszivattyúval távolítsuk el a reakcióedény tartalmát. A berendezés szétszerelése tilos!

15. További mérés(ek) esetén az eljárást ismételjük meg a 4. ponttól.

16. Amennyiben több mérést már nem végzünk, a reakcióedényt ki kell öblíteni desztillált vízzel, és üresen hagyni.

17. A mérések végeztével az adatfájlokat a C:\METAC.DAT könyvtárban találhatjuk meg. A fájlok neve tartalmazza az évszám utolsó két karakterét, a hónapot a napot és a mérés sorszámát, (pl. ha 2003. szeptember 23-án mértünk, akkor a 4. mérés adatait a 03092304.MAC nevű fájl tartalmazza).

18. A berendezést kapcsoljuk ki a hálózati elosztóval.

A gyakorlat végén a jegyzőkönyvben szerepelni kell:

- az egy mérőhelyen dolgozó hallgatók neve

- a mérési adatfájlok neve, az egyes mérések hőmérséklete

- az értékelendő adatfájlok neve (azoknál a hallgatóknál akik külön kapnak értékelendő adatokat, vagy nem tudtak legalább 4 hőmérsékleten mérni), az egyes mérések hőmérséklete

Minden hallgató külön adathalmazt értékel (5 hőmérsékleten), ezek vagy a gyakorlaton végzett mérések adatai, vagy régebbi mérések közül választjuk ki a gyakorlat során. Csak az egy mérőhelyen született adatok értékelhetők együtt.

 

A mérési adatok kiértékelése

A számítógép a begyűjtött adathalmazt ASCII fájlban tárolja. Az első négy sor tartalmazza a mérési körülményekre vonatkozó információkat. Az utána következő két adatoszlopból az első az idő, a második a vezetés. Az ORIGIN program Import ASCII file-ként beolvassa az adatokat.

  1. A mérőszoftver által gyűjtött adatokból a 10-70 %-os konverzió intervallumban kiszámítjuk a Z mennyiséget. Ehhez az első 5 vezetés adat átlagát tekintjük Y0-nak, az utolsó 5 adat átlagát pedig Y¥-nek. A számított Z mennyiséget ábrázoljuk az idő függvényében, és az illesztett egyenes meredekségéből kiszámítjuk a k értékét (lásd (14) egyenlet).
  2. A számított sebességi állandók és a hozzájuk tartozó hőmérséklet adatok alapján elkészítjük a lgk-1/T grafikont. A mérési pontokra illesztett egyenes meredekségéből kiszámítjuk az aktiválási energiát a kinetikai kiegészítő anyag (13) egyenlete alapján.
  3. Az Ea hibahatárait a mintapélda alapján határozzuk meg.

 

A mérési eredmények megadása

Ellenőrző kérdések